- A neurológus szakmával egyeztetve, a jelenlegi valós szakmai protokollok és irányelvek mentén, azokkal összhangban alakította ki a NEAK az új SM finanszírozási protokollt - fogalmazott Rózsa Csilla. Kiemelte: csökkenti az SM centrumok adminisztrációs terheit és a betegek számára még szélesebb terápiás palettát tesz elérhetővé a döntés, miszerint több olyan hatóanyag is bekerült a finanszírozásba, amit eddig csak egyedi méltányossági kérelem alapján kaphattak meg a betegek, s csak akkor, ha azt a kezelőorvoson túl a finanszírozó is indokoltnak látta. Mind a relapszáló-remittáló, mind az aktív szekunder progresszív SM terápiájában történt ebben előrelépés. Fontos az is, hogy magas aktivitású, rossz prognosztikai faktorokkal jellemzett SM betegség esetén immár az első relapszus után megkezdhető a nagy hatékonyságú kezelés.
Rózsa Csilla emlékeztetett: néhány hónapja publikálták azt a - nemzetközi folyóiratban is megjelentetett - konszenzusajánlást, amely keretében a Magyar Neuroimmunológiai Társaság 17 hazai SM szakértő neurológus közös álláspontját fogalmazta meg a relapszáló SM kezeléséről. A nyolc pontból álló konszenzusajánlást azzal a céllal tették közzé, hogy megkönnyítsék a döntéshozók és az egészségügyi szakemberek közötti párbeszédet, ezáltal hozzájáruljanak a betegek jobb ellátásához. A közleményben is kitértek az egyedi méltányossági eljárások problémáira, hogy az időigényes, nagy adminisztrációs terhet jelentő folyamat, s egyes terápiás területeken az elutasítási arány is magas. Ezért sok hazai SM beteget érinthet, hogy 2024. januártól ebben előrelépést történt.
A MANIT elnöke hangsúlyozta: az új finanszírozási protokoll révén jelenleg minden rendelkezésre álló SM gyógyszer ingyenesen, illetve a 300 forintos jelképes dobozdíjjal elérhető a hazai betegek számára.
Kapcsolódó cikkeink:
Új finanszírozási protokoll lépett életbe 2024-től sclerosis multiplexben
Egyedi méltányosságból közfinanszírozásba: 3 hónapig még érvényesek a vények