Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

Az SM betegségaktivitás korai felismerésének kihívásai

A hír kategóriája: Szakmai lapszemle

A cikk kelte: 2023.12.18.

MANIT

A sclerosis multiplex kórlefolyása során meg kell különböztetnünk a betegség aktivitását a progressziótól - mutat rá cikkében dr. Mezei Zsolt.

Amint arra dr. Mezei Zsolt, a Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikájának szakorvosa által a Medical Online portálon publikált cikkében felhívja a figyelmet, SM betegségaktivitásról beszélünk, ha a betegnek relapszusa jelentkezik, amely olyan akut vagy szubakut epizód, ahol új vagy rosszabbodó neurológiai tünetek észlelhetők, és teljes vagy részleges javulás követi, láz vagy infekció nélkül (klinikai aktivitás), és/vagy az MRI felvételengadolínium (Gd) halmozó vagy új vagy növekvő lézió látható (radiológiai aktivitás). Ezzel szemben a progresszió a relapszustól független neurológiai rokkantság mértéke, azaz két különböző időpontban elvégzett neurológiai vizsgálat között észlelt állapotromlás jellemzője. Amennyiben a neurológiai tünetek/rokkantság mértéke fokozódik függetlenül attól, hogy relapszus utáni maradvány vagy a progresszív fázisban észlelt rokkantság növekedésének következményének tartható, rosszabbodó betegségről beszélünk.

A heterogén patomechanizmus és kórlefolyás miatt igazi kihívást jelent a terápiás beavatkozások hatékonyságának objektív megítélése. Az értékelésre használt módszernek a klinikailag releváns változásokat kell tükröznie valid és megbízható módon, és ideális esetben akár a későbbi prognózis megítélésére is alkalmas prediktív értékkel kellene bírnia.

Sclerosis multiplexben a beteg rokkantságához vezető neurológiai tünetek két különböző tényező következtében alakulhatnak ki. A relapszusok okozta hirtelen állapotrosszabbodás (relapse associated worsening - RAW) tartósan megmaradhat, valamint a relapszusoktól független, fokozatosan kialakuló lassú progresszió (progression independent of relapse activity - PIRA) együttese határozza meg a beteg rokkantságának mértékét. Irodalmi adatok alapján mindkét folyamat minden betegben jelen van, de különböző mértékben járulnak hozzá a beteg klinikai állapotához.

A teljes cikk a Medical Online oldalán olvasható.

MANIT hírek

2028-ig kapott új mandátumot a régi-új elnökség

2024.10.18.
...

Három orvos kollégát díjaztunk kongresszusi előadásáért

2024.10.21.
...

Xavier Montalban professzor vehette át a Baló Emlékelőadás-érmet

2024.10.18.
...

Átadtuk a legjobb szakdolgozói előadás díját

2024.10.19.
...

Neuroimmunológia hírek

Betegszervezeti elismerések az orvosi támogatásért

2024.10.19.
...

Támaszadók Programot indítottak a betegek családtagjainak segítéséért

2024.10.24.
...

In memoriam Prof. Dr. Kenéz József (1938-2024)

2024.10.11.
...

ECTRIMS kongresszus Koppenhágában magyar részvétellel

2024.09.20.
...

Szakmai lapszemle

20 éves a Magyar Szakdolgozói Kamara

2024.10.20.
...

Az SM több betegség kockázatát növeli

2024.09.30.
...

Megjelent a Danube Neurology Newsletter 2024. szeptemberi száma

2024.09.23.
...

Depresszió és szorongás a neurológiai kórképekben

2024.09.12.
...