A hazai szakorvosok közül dr. Rajda Cecília (Szegedi Tudományegyetem, MANIT alelnök) és dr. Száraz Gábor (Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház) vett részt a szakmai tanácskozáson. A szakmai program átívelte a betegség fontos állomásait az NMOSD immunmechanizmusától a diagnózison és terápián keresztül.
Dr. Mark Freedman (Kanada, Toronto) és Élisabeth Maillart (Franciaország) a kórkép immun-pathomechanizmusáról tartott előadást, Francesco Saccá (Olaszország, Nápoly) a NMOSD diagnózisáról, tüneteiről mutatott körképet. Jérome de Séze (Franciaország, Strassbourg) a terápiáról, míg Murat Kürtüncü (Törökország, Isztanbul) a jövőképről beszélt. Az interaktív szekciókkal a nemzetközi és hazai gyakorlatok összevetésére is lehetőség nyílt, s nagyon tanulságosak voltak a való életből származó esetbemutatások.
Rajda Cecília a szakmai tanulságok közül kiemelte: jelenleg nincs NMOSD protokoll szerinti MRI vizsgálat, a betegség gyanújakor teljes neuraxis MRI-t végeznek a legtöbb helyen. Nemzetközi felmérések szerint a páciensek életminőségét első helyen a krónikus, hagyományos fájdalomcsillapításra nem reagáló fájdalom, valamint a kóros fáradékonyság és a neurológiai károsodottság befolyásolja a legjobban. Az újabb randomizált kontrollált vizsgálatokon alapuló terápiák nagyfokú hatékonysággal képesek megelőzni a betegség által kiváltott neurológiai károsodásokat.