Amint dr. Csépány Tünde, a 16 szerző által jegyzett publikáció vezető szerzője fogalmaz, legutóbb tíz évvel ezelőtt készült hasonló alapossággal szakmai ajánlás, ám egy évtized alatt annyi új ismeret gyűlt össze az SM betegségről és olyan mértékben megváltoztak a kezelési lehetőségek is, hogy indokolt volt ezt egy új, konszenzussal elfogadott munkában összefoglalni.
– Nem is olyan régen még egyetlen MRI vizsgálatra volt szükség a betegség diagnózisakor és négy-öt terápiából tudtunk választani a betegeink számára. Ma, amikor mintegy húsz terápia áll rendelkezésünkre, az MRI vizsgálatok rendszeres elvégzése, a terápiás hatékonyság folyamatos követése alapfeltétele a gondozásnak. Ma már nemcsak a relapszusok a mérvadóak, hanem sokkal szélesebb körű diagnosztikai módszerekkel, cizelláltabban kell megítélnünk a betegség aktivitását, s egyre több biomarker is rendelkezésre áll a beteg aktuális állapotának feltérképezéséhez – érzékelteti a végbement változásokat Csépány Tünde.
– A legutóbbi európai szintű ajánlás is már több mint 5 éves, s bár nekilátott a nemzetközi orvostársaság (ECTRIMS) a felújításnak, ez máig nem történt meg. Az idő viszont rohan, évről-évre újabb és újabb betegek százainak sorsa múlik azon, hogy esetükben alkalmazzuk-e a tudomány legújabb eredményeit, amelyek az SM betegséggel évek óta élők kezelését, ezáltal kilátásait is befolyásolhatják – érvel Csépány Tünde, miért látták időszerűnek a hazai ajánlás megújítását. 2021. októberben láttak neki a munkának, a kézirat lezárására 2023. augusztusában kerülhetett sor, míg az anyag nyomtatásban a Clinical Neuroscience folyóirat Proceedings-kiadásában jelent meg 2024. februárban.
A nemzeti szintű protokollok kidolgozása azért is indokolt, mert ugyan ezek a nemzetközi szinten publikált evidenciákon alapulnak, azonban figyelemmel kell lenni a hazai sajátosságokra és realitásokra is akkor, ha a gyakorlatban is használható, a hazai szakorvosok számára is követhető útmutatót akarnak összeállítani. A munka alaposságát jelzi, hogy közel 350 hazai és nemzetközi hivatkozás található a publikációban: minden egyes alfejezet önálló irodalomgyűjteményt kapott, így az adott részterület iránt érdeklődő szakemberek azonnal rátalálhatnak az adott diagnosztikai, terápiás, gondozási vagy speciális élethelyzetre vonatkozó kapcsolódó releváns tudományos cikkekre.
– A fő célkitűzés az esélyegyenlőség elősegítése, a Magyarországon kezelt SM-betegek ellátásának egységesítése. Mivel több mint harminc SM centrumban kezelnek ma SM betegeket hazánkban, a MANIT kezdetek óta azért dolgozik, hogy egy SM beteg kezelésének minősége ne múljon a lakhelyén, hanem a gondozása megfeleljen a nemzetközi standardoknak és kritériumoknak, függetlenül attól, hogy melyik hazai neurológián történik – fogalmaz Csépány Tünde.
>>> MANIT SM szakmai protokoll letöltése