A Medical Online oldalán megjelent összefoglalóban rávilágítanak: hazánkban évente 30 000-35 000 új stroke-beteggel számolhatunk, mintegy 60 000 az epilepsziás betegek száma, és kb. 10 000 beteg szenved sclerosis multiplexben. Ugyanakkor itthon csak diabeteses neuropathiában mérvadó becslések szerint 400 000-en szenvednek (a hazánkban élő, becsülhetően 800 000 cukorbetegnek megközelítőleg a fele), míg a carpalis alagút szindróma prevalenciája 5%-ra tehető (ami ~500 000 beteget jelent).
Amennyiben csak egy ideg érintett, mononeuropathiáról beszélünk, ezek döntő többsége az ún. alagútszindrómákban alakul ki (ezek közül magasan a leggyakoribb az említett carpalis alagút szindróma), a többi alagútszindróma (pl. ulnaris alagút, tarsalis alagút stb.) nagyságrendekkel ritkább. Az esetek döntő többségében egyszerre több perifériás ideg érintettsége alakul ki (polyneuropathia). A polyneuropathiákat elkülöníthetjük az idegkárosodás típusa (axonalis, demyelinisatiós) vagy az érintett rosttípus átmérője (vastagrost-neuropathia, vékonyrost-neuropathia) szerint. A polyneuropathiák tovább csoportosíthatóak annak alapján, hogy ismert genetikai hiba (pl. PMP22-mutáció Charcot–Marie–Tooth-betegség 1A típusában) vagy szerzett betegség (pl. diabetes, autoimmun mechanizmus) áll a kialakulás hátterében. Továbbá megkülönböztetünk akut (8 hét) neuropathiákat. Fontos megjegyezni, hogy a (jellemzően axonalis) polyneuropathiák egy jelentős részében (~40%) még gondos kivizsgálást követően sem sikerül azonosítani a kiváltó okot (ún. „chronicus idiopathias axonalis polyneuropathia”, amely igen gyakori kiváltképp az idősebb populációban).
A pubkiláció kitér az anatómiai, morfológiai alapokra, a neuropathiák patomechanizmusaira, a polyneuropathiák klinikai tüneteire, hangsúlyosan tárgyalja a diagnózis, differenciáldiagnózis témáját és kitér kezelési kérdésekre is.
A teljes cikk orvosszakmai regisztrációval a Medical Online oldalán IDE KATTINTVA olvasható el.